23 balandžio, 2024

Apgamu negali būti laikomas bet koks darinys ant odos. Kartais juos supainiojame su pigmentinėmis dėmėmis arba seborėjine keratoze. O apgamas – tai nepiktybinis odos darinys. Tačiau laikui bėgant jis gali imti keistis, o tai jau nebėra gerai.

Kada laikas pradėti galvoti apie apgamo šalinimą?

Dažniausiai apgamų šalinimas būna reikalingas tada, kai jie pakinta – pasidaro asimetriški, nebebūna apvalūs ir taisyklingų formų, o jų pakraščiai pasidaro nelygūs. Pavojaus ženklu galima laikyti ir apgamo spalvos pasikeitimą. Gerybinis apgamas būna vientisos spalvos, o jeigu jame ima ryškėti tamsesni taškeliai arba jis visas patamsėja, tada pats laikas pradėti skambinti pavojaus varpais. Ar apgamas pasidarė pavojingas, ar ne, tai pasakyti gali tik dermatologas.

Taip pat jeigu apgamų ant kūno daugėja ir jie keičiasi, irgi verta pasitarti su odos ligų specialistu. Tiesa, moterims nėštumo metu ar po gimdymo ant kūno atsiranda naujų apgamų arba paburksta anksčiau buvusieji, tačiau tai nutinka dėl pakitusios hormonų veiklos, todėl, praėjus šiam laikotarpiui, viskas grįžta į pradinę padėtį.

Kokiais dar atvejais galima šalinti apgamus?

Vienus apgamus nešiojame nuo pat gimimo, kiti susiformuoja lekiant laikui. Ne visi apgamai mums patinka, kai kurie gali net pradėti erzinti. Po vizito pas gydytoją apie tolimesnį apgamo likimą sprendžiama atskirai. Nors jį ir nebūtina šalinti, tačiau jei apgamas įsitaisęs nelabai tinkamoje vietoje, pavyzdžiui, ant kaklo, pasmakrėj ar ant pilvo galo palei bambą, jei į jį nuolat trinasi diržas ar pakabuko grandinėlė, tada būtų pravartu jį ir pašalinti. Ypač tada, kai ir gerybinis apgamas būna išoriškai dirginamas, kas paskui gali sąlygoti nepageidaujamus jo pokyčius. O ypač išoriškai kenčia tie apgamai, kurie yra įsitaisę pažastyse ar kirkšnyse.

Kaip šalinami gerybiniai apgamai?

Tie apgamai, kurie neturi piktybinių pokyčių, būna šalinami lazerio arba radiologinės chirurgijos pagalba. Po šios procedūros daugumoje atvejų lieka neryški dėmelė. Iš pradžių ji būna rausvos spalvos, paskui pamažu iššviesėja. Šis apgamų šalinimo būdas dar yra vadinamas jų šalinimu be menkiausio pjūvio.