22 birželio, 2024

Daugelis žmonių, galvodami apie bendrą sveikatą, daugiausia dėmesio skiria ėduonies, dantenų ligų prevencijai ir šviesios šypsenos išsaugojimui. Tačiau burnos sveikata turi įtakos ne tik burnos ertmei. Vis daugiau tyrimų rodo, kad burnos sveikata ir širdies sveikata yra labai susijusi, todėl reguliari dantų priežiūra yra svarbi bendrai širdies ir kraujagyslių sveikatai. Šiame straipsnyje nagrinėjamas sudėtingas burnos sveikatos ir širdies sveikatos ryšys, aiškinama, kaip geros burnos higienos palaikymas ir reguliarus lankymasis odontologijos klinikoje gali būti naudingas jūsų širdžiai.

Ryšys tarp burnos sveikatos ir širdies sveikatos

Burna yra vartai į visą likusį organizmą ir joje gyvena daugybė bakterijų. Nors dauguma šių bakterijų yra nekenksmingos, dėl prastos burnos higienos gali padaugėti kenksmingų bakterijų, kurios sukelia burnos infekcijas, pavyzdžiui, dantų ėduonį ir dantenų ligas (periodontitą). Šie susirgimai gali turėti toli siekiančių pasekmių sisteminei sveikatai, ypač širdies sveikatai.

Uždegimas ir infekcija

Lėtinis uždegimas yra dažnas veiksnys, siejantis burnos ir širdies sveikatą. Dantenų ligas, kurioms būdingas dantenų uždegimas, sukelia susikaupusios apnašos – lipni bakterijų plėvelė. Jei apnašos nepašalinamos tinkamai laikantis burnos higienos, pavyzdžiui, valant dantis šepetėliu ir tarpdančių siūlu, jos sukietėja ir virsta dantų akmenimis, todėl kyla dantenų uždegimas ir infekcija.

Šis lėtinis uždegimas neapsiriboja tik burnos ertme. Jis gali patekti į kraujotaką ir paskleisti uždegimo žymenis po visą organizmą. Šie žymenys gali prisidėti prie kraujagyslių uždegimo, kuris yra žinomas širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnys. Sisteminis uždegimas gali pagreitinti aterosklerozės, t. y. būklės, kai arterijos užsikemša ir sukietėja, vystymąsi, todėl padidėja širdies priepuolio ir insulto rizika.

Bakterijų plitimas

Kitas būdas, kuriuo burnos sveikata veikia širdies sveikatą, yra bakterijų plitimas iš burnos į kitas kūno dalis. Burnos infekcijos, pavyzdžiui, dantenų ligos, gali sudaryti sąlygas bakterijoms patekti į kraują. Patekusios į kraują, šios bakterijos gali prisitvirtinti prie riebalų sankaupų arterijose ir prisidėti prie arterijų plokštelių susidarymo. Šios plokštelės gali trukdyti kraujo tėkmei arba atitrūkti, sukeldamos širdies priepuolius ar insultą.

Tyrimų duomenys

Daugybė tyrimų patvirtino burnos sveikatos ir širdies sveikatos ryšį. Pavyzdžiui,viename žurnale paskelbti tyrimai parodė, kad asmenims, sergantiems periodonto ligomis, kyla didesnė rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, palyginti su tais, kurių dantenos sveikos. Kitas tyrimas, publikuotas amerikiečių leidinyje, parodė, kad periodonto ligos yra nepriklausomas išeminės širdies ligos rizikos veiksnys.

Be to, dantų sveikata ir širdies sveikata aptariama įvairioje lietuviškoje medicinos literatūroje, pabrėžiant integruotos sveikatos priežiūros praktikos poreikį. Lietuvos mokslininkai ir sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai taip pat pripažino burnos ir sisteminės sveikatos ryšį, ragindami sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus atsižvelgti į burnos sveikatą kaip į visapusiško požiūrio į širdies ir kraujagyslių ligų prevenciją dalį.

Odontologinės priežiūros vaidmuo širdies ir kraujagyslių sveikatingumui

Atsižvelgiant į burnos sveikatos ir širdies sveikatos ryšį, gera burnos higiena ir reguliari dantų priežiūra yra labai svarbi bendrai sveikatai ir gerovei. Štai keletas pagrindinių odontologijos klinikų rekomenduojamų praktikų, skatinančių burnos ir širdies sveikatą:

Reguliarus dantų patikrinimas

Reguliarūs apsilankymai odontologijos klinikoje yra labai svarbūs norint nustatyti ir gydyti burnos sveikatos problemas, kol jos netapo rimtomis. Šių apžiūrų metu odontologai gali nustatyti ankstyvuosius dantenų ligų, dantų ėduonies ir kitų burnos ertmės infekcijų požymius. Ankstyva intervencija gali užkirsti kelią šių ligų progresavimui ir sumažinti riziką, kad bakterijos pateks į kraują ir paveiks širdį.

Tinkama burnos higienos praktika

Tinkamos burnos higienos palaikymas namuose yra pirmoji apsaugos nuo burnos sveikatos problemų linija. Tai apima dantų valymą bent du kartus per dieną dantų pasta su fluoru, kasdienį dantų siūlų naudojimą, kad būtų pašalintos apnašos tarp dantų, ir antibakterinio burnos skalavimo skysčio naudojimą, kad sumažėtų burnos bakterijų. Odontologijos klinikose dažnai teikiamos individualios konsultacijos ir demonstruojami veiksmingi dantų valymo šepetėliu ir siūlu būdai.

Rizikos veiksnių valdymas

Tam tikri rizikos veiksniai, pavyzdžiui, rūkymas, diabetas ir daug cukraus turinti mityba, gali padidinti dantenų ir širdies ligų riziką. Odontologijos klinikose galima gauti patarimų, kaip valdyti šiuos rizikos veiksnius, įskaitant metimo rūkyti programas, mitybos patarimus ir cukraus kiekio kraujyje kontrolės strategijas. Šių veiksnių šalinimas gali gerokai pagerinti tiek burnos, tiek širdies ir kraujagyslių sveikatą.

Profesionalus valymas

Reguliarūs profesionalūs valymai odontologijos klinikoje padeda pašalinti apnašas ir dantų akmenis, kurių neįmanoma pašalinti reguliariai valant dantis šepetėliu ir siūlu. Tokie valymai sumažina dantenų ligų riziką ir vėliau kenksmingų bakterijų plitimą į kraują. Dantų higienistai taip pat gali patarti, kaip palaikyti burnos higieną tarp apsilankymų.

Sisteminės sveikatos stebėsena

Odontologijos specialistai vis geriau supranta sisteminės sveikatos svarbą burnos sveikatai. Vizitų pas odontologą metu jie gali pasiteirauti apie bendrą paciento sveikatą, įskaitant bet kokias širdies ir kraujagyslių problemas. Toks holistinis požiūris užtikrina, kad pacientai gautų visapusišką priežiūrą, kurioje atsižvelgiama į burnos sveikatos ir kitų organizmo sistemų sąveiką.

Burnos sveikatos patarimai širdies ir kraujagyslių sveikatai

Kad palaikytumėte burnos ir širdies sveikatą, atkreipkite dėmesį į šiuos patarimus:

  • Reguliariai valykite šepetėliu ir siūlu: Naudokite dantų pastą su fluoru ir dantų šepetėlį su minkštais šereliais ir valykite dantis bent dvi minutes du kartus per dieną. Kasdien naudokite dantų siūlą, kad pašalintumėte apnašas tarp dantų ir po dantenų linija.
  • Ribokite saldžių maisto produktų ir gėrimų kiekį: Cukraus vartojimo mažinimas padeda išvengti dantų ėduonies ir palaiko bendrą sveikatą. Pasirinkite subalansuotą mitybą, kurioje gausu vaisių, daržovių, liesų baltymų ir neskaldytų grūdų.
  • Būkite hidratuoti: Gerkite daug vandens, kuris padeda nuplauti maisto daleles ir bakterijas, skatina burnos higieną ir hidrataciją, o tai labai svarbu bendrai sveikatai.
  • Venkite tabako gaminių: Rūkymas ir kitų tabako gaminių vartojimas labai padidina dantenų ir širdies ligų riziką. Tabako metimas gali būti naudingas sveikatai iš karto ir ilguoju laikotarpiu.
  • Reguliariai lankykitės odontologijos klinikoje: Reguliariai lankykitės savo odontologijos klinikoje, kad išlaikytumėte optimalią burnos sveikatą ir gautumėte profesionalių patarimų, pritaikytų jūsų poreikiams.

Suprasdami ryšį tarp burnos sveikatos ir širdies sveikatos, žmonės gali imtis aktyvių veiksmų, kad apsaugotų savo bendrą gerovę. Reguliari dantų priežiūra ir tinkama burnos higiena yra ne tik gyvybiškai svarbi sveikai šypsenai, bet ir labai svarbi širdies ir kraujagyslių sveikatai palaikyti. Straipsnis parengtas pagal odontologijos klinika Klaipėdoje rekomendacijas.