18 gegužės, 2024
Tėtis

Kai artėja birželio trečiasis sekmadienis, daugelis iš mūsų ieško įkvepiančių dovanų idėjų tėčiui Tėvo dienos proga. Nuo įrankių rinkinių iki prabangių rašiklių ar net bendro laiko praleidimo – šios dovanos simbolizuoja padėką ir meilę, kurią skiriame vienam svarbiausių žmonių mūsų gyvenime. Bet ar kada susimąstėte, kaip ir kodėl prasidėjo ši šventė? Tėvo dienos šventės istorija yra įdomi kelionė per laiką, atspindinti kultūros pokyčius ir visuomenės požiūrį į tėvystės vaidmenį.

Tėvo diena pradėta švęsti Jungtinėse Amerikos Valstijose pradžioje 20 amžiaus, kaip atsakas į Motinos dienos populiarumą, kuris tuo metu jau buvo tvirtai įsitvirtinęs. Pirmąją oficialią Tėvo dienos šventę pasiūlė Sonora Smart Dodd 1910 metais, Vasingtone. Ji įkvėpta savo tėvo, veterano Viljamo Džeksono Smarto, kuris vienas auklėjo šešis vaikus po žmonos mirties. Sonora norėjo, kad tėvai, kaip ir motinos, būtų pripažinti už jų indėlį auklėjant vaikus.

Nepaisant šių kilnių pradžių, Tėvo diena neįgijo tokio pat populiarumo, kaip Motinos diena, iki pat 20 amžiaus vidurio. Vienas iš priežasčių – tų laikų visuomenės požiūris į vyrų vaidmenį šeimoje. Vyrai dažniausiai buvo laikomi šeimos maitintojais, o ne emocinio ryšio su vaikais šaltiniais. Vis dėlto, per dešimtmečius šis požiūris keitėsi, ypač po Antrojo pasaulinio karo, kai vis daugiau tėvų pradėjo aktyviau dalyvauti vaikų auklėjime.

Tėvo diena oficialiai tapo švente Jungtinėse Valstijose tik 1972 metais, kai prezidentas Ričardas Niksonas pasirašė atitinkamą įstatymą. Nuo to laiko Tėvo diena tapo svarbiu įvykiu daugelyje pasaulio šalių, skirtingai paminima, bet visada pabrėžianti tėvo svarbą šeimoje.

Šiuolaikinėje visuomenėje Tėvo diena yra daugiau nei tik proga įteikti dovaną. Tai galimybė atpažinti ir įvertinti tėvų indėlį, jų pastangas ir meilę, kurią jie skiria šeimai. Dovanos, žinoma, išlieka svarbus šios šventės elementas, tačiau šiuolaikiniai tėčiai vis dažniau vertinami už tai, ką jie daro kasdien – už auklėjimą, paramą ir dalyvavimą šeimos gyvenime.

Todėl, renkantis dovaną Tėvo dienos proga, galbūt vertėtų pagalvoti ne tik apie materialius dalykus, bet ir apie tai, kaip praleisti laiką kartu. Galų gale, būtent bendri prisiminimai ir yra tie, kurie sukuria tikrąją šventės prasmę.