1 gruodžio, 2023

Pomidorų auginimas yra populiarus daržovių auginimo būdas Lietuvoje. Pomidorai yra labai naudinga daržovė, kuri yra vertinama dėl savo skonio ir maistinių savybių. Pomidorų auginimas yra ne tik malonus laisvalaikio praleidimo būdas, bet ir naudingas veiksmas, kuris padeda užtikrinti sveiką ir subalansuotą mitybą.

Lietuvoje pomidorai dažniausiai auginami šiltnamiuose, tačiau yra veislių, kurioms auginimui lauke tinka lietuviškas klimatas. Sėkmingam pomidorų auginimui reikalingos optimalios augimo sąlygos, tinkama priežiūra ir subalansuota mityba. Tinkamai prižiūrint pomidorus, galima gauti gausų derlių, kuris patenkins tiek maisto produktų gamintojus, tiek ir pomidorų mėgėjus.

Pomidorų auginimas gali būti lengvas ir paprastas procesas, tačiau reikalauja žinių ir pastangų. Svarbu žinoti tinkamą sėjimo ir sodinimo laiką, tinkamą dirvožemio rūšį, tinkamą laistymo ir tręšimo režimą. Šiame straipsnyje bus aptariami pagrindiniai pomidorų auginimo principai, kurie padės pasiekti geriausius rezultatus.

Pomidorų Auginimas Lietuvoje

Pomidorai yra viena populiariausių daržovių Lietuvoje. Jie gali būti auginami tiek lauke, tiek šiltnamyje. Tačiau dėl Lietuvos klimato sąlygų, pomidorai, pasėti tiesiai į lauką, vaisių sunokinti nespėja. Todėl, daigus reikia užsiauginti patalpoje, o vėliau sodinti į šiltnamį arba, praėjus šalnų pavojui, į daržą.

Sėklų sodinimas prasideda pavasarį, kai žemė jau pakankamai atšilo. Prieš sodinant sėklas, reikia paruošti dirvą. Pomidorų sodinukus reikia sodinti į gerai paruoštą dirvą, kuri yra derlinga ir turtinga maistinėmis medžiagomis. Sodinukus reikia sodinti taip, kad tarp jų būtų atstumas ne mažesnis kaip 40 cm.

Pomidorų auginimo procesas yra ilgas ir reikalauja nuoseklumo ir kantrybės. Pomidorų augimo procesas priklauso nuo daugelio veiksnių, tokių kaip temperatūra, drėgmė, žemės derlingumas, laistymas ir pan. Todėl svarbu stebėti augalų būklę ir laiku atlikti reikiamas priemones, kad pomidorai gerai augtų ir derlius būtų gausus.

Pomidorų auginimas yra reikalaujantis nemažai darbo, laiko ir pastangų, tačiau sėkmingai auginant pomidorus, galima gauti ne tik gausų derlių, bet ir didelį patikimumą savo darbe.

Pomidorų Sėja ir Daigų Sodinimas

Sėklos Paruošimas

Pomidorų sėklų paruošimas yra svarbus žingsnis norint užtikrinti gerą derlių. Sėklas reikia paruošti prieš sėją, kad jos geriau išdygtų ir augtų. Sėklas reikia rinkti iš patikimų šaltinių ir tikrinti jų kokybę. Jei sėklos yra senos arba pažeistos, jos gali būti neveiksmingos arba sėkmingai neišdygti.

Daigų Auginimas

Pomidorų daigai yra svarbus žingsnis norint užtikrinti gerą derlių. Daigus reikia užsiauginti patalpoje, kad jie gerai išsivystytų ir būtų pasiruošę sodinti į daržą. Daigai turi būti laikomi šiltoje ir sausoje vietoje, kurioje yra pakankamai šviesos. Daigus reikia reguliariai laistyti ir tręšti.

Dirvožemio Paruošimas

Dirvožemio paruošimas yra svarbus žingsnis norint užtikrinti gerą derlių. Dirva turi būti paruošta prieš sodinant pomidorus. Rekomenduojama dirvą iškasti ir sumaišyti su kompostu ar kitais trąšomis. Taip pat reikia patikrinti dirvos pH lygį ir, jei reikia, jį sureguliuoti. Dirva turi būti drėgna, bet ne šlapi.

Sėjant pomidorus, svarbu žinoti, kada tai daryti. Pomidorų daigai iki sodinimo į augimo vietą užauga per 45-50 dienų, todėl sėjos laiką galima lengvai apsiskaičiuoti patys. Rekomenduojama sėti pomidorų sėklas nuo vasario pabaigos iki kovo pradžios. Sėklas reikia sėti į specialius vazonėlius arba indus, kuriuose yra drėgna ir šilta žemė.

Pomidorų daigai turi būti sodinami į pastovią vietą tik kokybiški ir pasiruošę daigai. Sodinimo metu reikia atkreipti dėmesį į dirvos temperatūrą ir apkaupimo būdą. Augalai turi būti reguliariai laistyti ir tręšti, kad gerai augtų ir vystytųsi.

Pomidorų Priežiūra

Pomidorų auginimas yra ne tik sėjimas ir laukimas, kol jie subrandins, bet ir nuolatinė priežiūra. Šiame skyriuje bus aptariama, kaip tinkamai prižiūrėti pomidorus, kad jie gerai augtų ir duotų gausų derlių.

Laistymas

Pomidorai yra labai troškūs augalai, todėl tinkamas laistymas yra labai svarbus. Geriausia laistyti pomidorus ryte arba vakare, kai saulė nėra tokia stipri. Laistymo vanduo turėtų būti šiltas ir ne per daug šaltas ar karštas. Geriausia naudoti lietaus vandenį arba filtruotą vandenį. Laistymo dažnumą reikia reguliuoti pagal oro sąlygas ir dirvos drėgmę.

Tręšimas

Pomidorams reikia daug maisto, todėl tinkamas tręšimas yra labai svarbus. Tręšti reikia ne tik prieš sėjant, bet ir augimo metu. Geriausia naudoti organines trąšas, tokiu kaip kompostas arba mėšlas. Rekomenduojama tręšti pomidorus kas 2-3 savaites. Taip pat svarbu neperdozuoti trąšų, kad nepakenktų augalams.

Šiame skyriuje aptarti du svarbiausi pomidorų priežiūros aspektai – laistymas ir tręšimas. Laistymas yra labai svarbus, kad augalai gautų pakankamai drėgmės, o tręšimas – kad augalai gautų pakankamai maisto. Atkreipkite dėmesį į oro sąlygas ir dirvos drėgmę, kad tinkamai reguliuotumėte laistymo dažnumą. Taip pat svarbu naudoti tinkamas trąšas ir jas naudoti reguliariai, bet neperdozuoti, kad nepakenktų augalams.

Pomidorų Veislės

Pomidorų veislės yra vienas iš svarbiausių veiksnių, kurie lemia sėkmingą pomidorų auginimą Lietuvoje. Yra daugybė pomidorų veislių, kurios skiriasi spalva, dydžiu, skoniu ir derlingumu.

Viena iš populiariausių pomidorų veislių yra determinantiniai pomidorai. Šios veislės yra patrauklios dėl savo kompaktiško dydžio ir aukšto derlingumo. Determinantiniai pomidorai yra labai lengvai auginami, tačiau reikia daugiau priežiūros, kadangi jie turi tendenciją greitai augti ir perauga.

Pomidorų veislės taip pat skiriasi spalva. Raudonieji pomidorai yra labiausiai paplitę, tačiau yra ir kitų spalvų, tokias kaip geltonos, oranžinės ir žalios. Kiekviena spalva turi savo skonį ir yra tinkama skirtingiems patiekalams.

Svarbu pasirinkti tinkamą pomidorų veislę pagal savo poreikius ir auginimo sąlygas. Pavyzdžiui, jei planuojate auginti pomidorus šiltnamyje, reikia rinktis veisles, kurios gerai auga šiltnamyje. Taip pat reikia atsižvelgti į savo skonio ir derlingumo poreikius, kad pasirinktumėte tinkamą veislę.

Galite pasirinkti iš daugybės pomidorų veislių, kurios yra tinkamos auginimui Lietuvoje. Svarbu pasirinkti tinkamą veislę pagal savo poreikius ir auginimo sąlygas, kad pasiektumėte geriausius rezultatus.

Pomidorų Auginimas Šiltnamyje

Šiltnamyje auginami pomidorai yra labai jautrūs netinkamam laistymui, todėl juos rekomenduojama laistyti ryte arba ankstyvą vakarą, kada saulė nėra labai kaitri. Be to, šiltnamis turi būti reguliariai vėdinamas, nes priešingu atveju pomidorai gali susirgti.

Pomidorus rekomenduojama sodinti vienodame lygyje, maždaug 40 cm atstumu. Šiltnamyje optimali temperatūra turėtų būti ne žemesnė nei 19 laipsnių Celsijaus ir ne aukštesnė nei 23 laipsniai. Žydėjimo laikotarpiu optimali temperatūra yra 24-25 laipsniai.

Kuo rugpjūtį tręšti šiltnamyje auginamus pomidorus? Kibire vandens ištirpinkite valgomąjį šaukštą karbamido bei 250 g pelenų ir šiomis trąšomis apipurkškite visą augalą. Be to, kad tokia procedūra paspartins pomidorų nokimą, ji pasitarnaus ir grybelinių ligų profilaktikai.

Šiltnamyje auginami pomidorai yra labai reiklūs maitinimo ir tręšimo atžvilgiu. Rekomenduojama tręšti pomidorus 1-2 kartus per savaitę, naudojant specialias trąšas. Taip pat reikia stebėti augalų būklę ir, jei reikia, naudoti pesticidus.

Pomidorų Derlius

Pomidorų derlius yra vienas iš svarbiausių rodiklių, rodančių auginimo sėkmę. Derlius priklauso nuo daugelio veiksnių, tokių kaip pomidorų veislė, auginimo sąlygos, laistymo režimas ir kt.

Viena iš svarbiausių pomidorų derlių veislių yra „Delizia“, kuri gali duoti iki 6 kg pomidorų iš vieno augalo. Kitos gerai žinomos veislės yra „Moneymaker“, „Gardener’s Delight“ ir „Beefsteak“. Šios veislės taip pat gali duoti gerą derlių, jei yra tinkamai prižiūrimos.

Pomidorų derlius taip pat priklauso nuo auginimo sąlygų. Svarbu pasirinkti tinkamą auginimo vietą, kurioje augalams būtų užtikrintas pakankamas saulės šviesos kiekis. Taip pat svarbu tinkamai laistyti augalus ir jų žemę, kad būtų užtikrintas geriausias augimo ir vystymosi procesas.

Sodininkai taip pat gali naudoti specialias trąšas, kad padidintų pomidorų derlių. Pavyzdžiui, trąšos, turinčios daug azoto, padeda augalams greičiau augti ir vystytis. Tačiau reikia būti atsargiems, kad nepersidengtų trąšų, nes tai gali pakenkti augalams ir sumažinti derlių.

Galų gale, pomidorų derlius taip pat priklauso nuo rūpestingo auginimo proceso. Svarbu reguliariai patikrinti augalus ir laiku pašalinti kenkėjus ar ligas, kad augalai galėtų gerai augti ir vystytis.

Pomidorų Ligų Kontrolė

Pomidorų ligos yra viena iš didžiausių problemų, su kuriomis susiduria pomidorų augintojai Lietuvoje. Šios ligos gali sukelti didelę žalą augalams ir sumažinti derlių. Todėl svarbu žinoti, kaip kontroliuoti pomidorų ligas, kad galėtumėte užtikrinti gerą derlių. Šiame skyriuje aptarsime pagrindines pomidorų ligas ir kaip jas kontroliuoti.

Pomidorų Maras

Pomidorų maras yra viena iš dažniausiai pasitaikančių pomidorų ligų Lietuvoje. Ši liga pasireiškia kaip rudos dėmės ant lapų, kurios vėliau išdžiūsta ir susmulkina. Taip pat gali pasireikšti dėmės ant pomidorų vaisių. Norint kontroliuoti pomidorų marą, svarbu laikytis šių patarimų:

 • Laiku pašalinti pažeistus lapus ir vaisius
 • Laikytis tinkamos augalų priežiūros praktikos, tokių kaip laiku tręšimas ir laistymas
 • Naudoti fungicidus, kurių sudėtyje yra vario

Alternariozė

Alternariozė yra pomidorų liga, kurią sukelia grybelis Alternaria solani. Ši liga pasireiškia kaip rudos dėmės ant lapų, kurios vėliau išdžiūsta ir susmulkina. Taip pat gali pasireikšti dėmės ant pomidorų vaisių. Norint kontroliuoti alternariozę, svarbu laikytis šių patarimų:

 • Laiku pašalinti pažeistus lapus ir vaisius
 • Laikytis tinkamos augalų priežiūros praktikos, tokių kaip laiku tręšimas ir laistymas
 • Naudoti fungicidus, kurių sudėtyje yra vario

Kekerinis Puvinys

Kekerinis puvinys yra pomidorų liga, kurią sukelia grybelis Sclerotinia sclerotiorum. Ši liga pasireiškia kaip baltos dėmės ant lapų ir vaisių, kurios vėliau išdžiūsta ir susmulkina. Norint kontroliuoti kekerinį puvinį, svarbu laikytis šių patarimų:

 • Laiku pašalinti pažeistus lapus ir vaisius
 • Laikytis tinkamos augalų priežiūros praktikos, tokių kaip laiku tręšimas ir laistymas
 • Naudoti fungicidus, kurių sudėtyje yra benomilo

Fuzariozė

Fuzariozė yra pomidorų liga, kurią sukelia grybelis Fusarium oxysporum. Ši liga pasireiškia kaip geltonos dėmės ant lapų, kurios vėliau išdžiūsta ir susmulkina. Taip pat gali pasireikšti dėmės ant pomidorų vaisių. Norint kontroliuoti fuzariozę, svarbu laikytis šių patarimų:

 • Laiku pašalinti pažeistus lapus ir vaisius
 • Laikytis tinkamos augalų prieži

Dažnai užduodami klausimai

Kokia yra geriausia žemė sodinti pomidorus?

Pomidorams reikia derlingos ir gerai nusausintos žemės, kuri turi būti subalansuota drėgmės ir oro pralaidumo atžvilgiu. Geriausiai pomidorai auga šiek tiek rūgščioje, bet ne per rūgščioje dirvoje, turinčioje pakankamai organinių medžiagų. Rekomenduojama sodinti pomidorus ten, kur anksčiau augo pupų, kopūstų, salotų, svogūnų, česnakų arba morkų. Tai yra dėl to, kad šios daržovės palieka reikiamas maistines medžiagas, kurios yra reikalingos pomidorų augimui.

Kaip auginami pomidorai dviem stiebais?

Auginant pomidorus dviem stiebais, reikia pašalinti visus šalutinius ūglius, kurie auga iš pagrindinio stiebo. Taip pat reikia pašalinti apatinę pomidorų dalį, kad būtų galima sutelkti visą augalų energiją į vaisių augimą. Svarbu reguliariai laistyti ir tręšti augalus, kad jie galėtų gerai augti ir vystytis. Be to, reikia laiku pririšti augalus, kad jie nepalūžtų nuo sunkių vaisių svorio.

Kokie pomidorai yra atspariausi marui?

Pomidorai, kurie yra atspariausi marui, yra daugiametės veislės, tokių kaip „De Barao“, „Black Cherry“, „Tigerella“, „Siberian“, „Moskvich“ ir „Stupice“. Taip pat yra veislių, kurios yra atsparios tam tikriems ligoms ir kenkėjams, pvz., „Legend“, „San Marzano“, „Roma“ ir „Amish Paste“.

Kokie yra labai ankstyvi pomidorai?

Labai ankstyvi pomidorai yra veislės, kurios vystosi greičiau ir gali būti derinamos ankstyvai. Tokios veislės yra „Siberian“, „Glacier“, „Stupice“, „Bloody Butcher“ ir „Early Girl“. Šios veislės gali būti derinamos per 50-60 dienų po sodinimo.

Kokie yra derlingiausi lauko pomidorai?

Derlingiausi lauko pomidorai yra veislės, kurios gali duoti didelį derlių ir gerai auga Lietuvos klimato sąlygomis. Tokios veislės yra „Legend“, „San Marzano“, „Roma“, „Amish Paste“, „Cherokee Purple“, „Brandywine“, „Black Krim“ ir „Green Zebra“.

Koks turi būti tarpas tarp pomidorų sodinant?

Tarp pomidorų sodinant reikia palikti 50-60 cm tarpą, kad augalai turėtų pakankamai vietos augti ir vystytis. Tarp eilučių reikia palikti 70-80 cm tarpą, kad galėtumėte lengvai prieiti prie augalų ir atlikti reikiamas priežiūros procedūras, pvz., laistymą, tręšimą, pririšimą ir šalutinių ūglių pašalinimą.