3 spalio, 2023

Pastaruoju metu elektrinės transporto priemonės tampa populiaresnės visame pasaulyje. Vartotojai investuoja į elektromobilius, o viešasis transportas vis dažniau ima keisti senas transporto priemones į švaresnes ir ekologiškesnes. Tačiau ar elektros varikliai yra tik šiuolaikinė mada ar ateities transporto priemonių pagrindas? Šiame straipsnyje atsakysime į šį klausimą ir pažvelgsime į elektrinių transporto priemonių plėtros tendencijas, jų pranašumus ir trūkumus bei į ilgalaikį jų naudojimą aplinkos ir transporto sektoriui.

Kodėl elektromobiliai tokie populiarūs?

Elektrinių transporto priemonių populiarumas didėja darbo dienomis, kai žmonės keliauja į darbą ar vaistinę, o savaitgaliais, kai jie pasirenka apsilankyti prekybos centruose ir kitose viešojo transporto galimybėse. Elektromobiliai jau seniai yra populiarus pasirinkimas Jungtinėse Amerikos Valstijose, Europoje ir kai kuriuose Azijos miestuose. Elektrinis variklis – tylus ir beveik be vibracijų, o tai leidžia maloniai keliauti tiek vairuotojui, tiek keleiviams. Be to, elektromobiliai yra pigesni ir veiksmingesni nei standartinės benzino variklio transporto priemonės. Jei bendrovės ir vartotojai pasirinks jas naudoti kaip transporto priemonių ateitį, tai gali padėti pagerinti oro kokybę miestų centruose, kur vis dar yra dideli oro taršos šaltiniai.

Pakalbėkime apie trūkumus

Tačiau reikia mažai diskutuoti, kad elektromobiliai turi savo trūkumų. Pirma, jų kaina yra didesnė nei standartinės transporto priemonės. Tai gali būti kliūtis vartotojams, kurie nori įsigyti savo transporto priemonę, bet jaučia, kad jiems trūksta pinigų. Antra, elektromobiliai turi savo ribotą veikimo spindulį ir turi būti dažniau pakraunami nei standartinės transporto priemonės. Todėl reikia organizuoti tinkamą infrastruktūrą, kad vairuotojams būtų patogu naudoti šias transporto priemones. Be to, elektromobiliai vis dar turi mažesnę maksimalią greitį nei dauguma standartinių automobilių.

Kas mūsų laukia ateityje?

Pastaraisiais metais teko matyti, kad kelių transporto sektoriuje didžiosios transporto bendrovės ir vyriausybės sparčiai investuoja į švarias transporto priemones. Keletas miestų sukūrė  programas, skatinančias žmones naudoti elektromobilius. Pavyzdžiui, Norvegijoje 50% naujų automobilių yra su elektros varikliu, o Singapūre valdžia teikia išskirtinę paramą tiems, kurie nori įsigyti elektrinę transporto priemonę vietinėje automobilių rinkoje. Remiantis tokia didelėmis investicijomis, galima pasakyti, kad elektrinės transporto priemonės tikrai atrodys, kaip ateities transporto priemonės.

Šis ilgalaikis poveikis, kurį turės elektrinės transporto priemonės, priklausys nuo daugelio veiksnių. Viena vertus, tai priklausys nuo to, kaip sparčiai bus plėtojama ir pažengusi elektromobilių technologijos. Kitas svarbus veiksnys yra vartotojų pasirinkimas ir jų noras naudoti šias transporto priemones. Be to, reikalingas infrastruktūros vystymasis, kad elektromobiliai būtų patogu naudoti ne tik miestuose, bet ir kaimo vietovėse. Tikimasi, kad ateityje elektromobiliai taps pagrindine transporto priemonių rūšimi, padedančia sumažinti pasaulinį atšilimą, oro taršą miestuose ir visų pirma – tausi žmonių sveikatą.

Elektromobilių situacija Lietuvoje. Kokia ji?

Lietuvoje vis labiau populiarėja elektromobiliai. Vyriausybė aktyviai skatina elektromobilių įsigijimą ir yra nustačiusi specialias mokesčių lengvatas, subsidijas ir kitas paskatas tiems, kurie nusprendžia įsigyti elektromobilius. Lietuvos vyriausybė taip pat planuoja visoje šalyje sukurti įkrovimo stotelių tinklą, kad vairuotojams būtų lengviau įkrauti savo elektromobilius. Žinoma tam reikia pakankamai laiko pasiruošti.

Apibendrinant galime teigti jog elektrinės transporto priemonės jau tapo pageidaujamu pasirinkimu daugelyje šalių ir, tikėtina, kad taip bus ir ateityje. Nepaisant jų trūkumų, elektrinės transporto priemonės yra perspektyvi alternatyva standartinėms transporto priemonėms su benzininiais varikliais ir gali padėti sumažinti oro taršą viso pasaulio miestuose.

Šaltinis https://reidasofficial.lt