8 gegužės, 2024

Medžiagos, iš kurių gaminami mūsų drabužiai, yra labai svarbios ne tik dėl dėvėjimo patogumo, bet ir dėl mūsų sveikatos. Įvairūs moksliniai tyrimai yra įrodę, kad mūsų kūnas, tiksliau, oda absorbuoja medžiagas, kurias dėvime. Todėl tai dar viena priežastis prieš perkant atkreipti dėmesį į drabužio etiketėje nurodytą sudėtį. Ką nuo šiol turėtumėte daryti kitaip?

1. Pradėkite dėvėti drabužius iš natūralių audinių.

Medžiagos yra skirstomos į natūralias, sintetines ir dirbtines. Tikriausiai ne kartą girdėjote, kad verta rinktis natūralų pluoštą, t.y., gyvūninės ar augalinės kilmės. Populiariausi iš jų – medvilnė, šilkas, vilna, lino audiniai, kanapių pluoštas ir bambukas. Jie yra saugūs mūsų odai, leidžia orui cirkuliuoti, todėl mes neprakaituojame taip gausiai, kaip tai darytume su sintetinėmis medžiagomis.

2. Venkite dirbtinių audinių.

Sintetinės medžiagos gaminamos iš chemikalų, naudojamų pramonėje, pavyzdžiui, maišeliams gaminti (tokiu būdu yra išgaunamas akrilas, nailonas, poliesteris), o dirbtinės medžiagos yra gaminamos cheminiu būdu, apdorojant natūralias medžiagas (turime galvoje viskozę). Pastarosios yra panašios į natūralias medžiagas, tačiau yra daug pigesnė jų alternatyva. Be daugelio sveikatos požiūriu matomų trūkumų, viskozės audiniai dažniausiai yra nemalonūs liesti, prilimpa prie prakaituoto kūno, yra nepralaidūs orui, tempiasi po skalbimo ir nėra itin patvarūs.

3. Kaip išsirinkti audinius?

Nedidelis dirbtinių pluoštų kiekis nekenkia mūsų sveikatai ir netgi gali pagerinti drabužių kokybę, jų atsparumą greitesniam susidėvėjimui. Grynos avies vilnos megztiniai paprastai dirgina bei kutena odą, bet vilnos verpalai sumaišyti su šiek tiek akrilo, kuris yra pakenčiamas ir saugus, gali būti puikis pasirinkimas žieminiam megztiniu. Dėl šios priežasties nereikėtų pulti į kraštutinumus ir rinktis tik 100% natūralius audinius.

Taigi į ką reikėtų atkreipti dėmesį, perkant drabužius?

  • Sudėtis etiketėje. Svarbu, kad didžioji dalis audinio būtų pagaminta iš natūralių medžiagų.
  • Jei norite įsigyti ką nors iš akrilo ar poliesterio, švelniai ištempkite medžiagą ir patikrinkite, ar ji grįš į pradinę būseną. Jei ne, tai reiškia, kad šio pluošto kokybė yra labai žema.
  • Atminkite, geras audinys niekada nesielektrina.
  • Jei audinys išaustas ne tolygiai – venkite tokios kokybės audinių.
  • Medvilnės audiniai yra praktiškas pasirinkimas, lyginant kainos ir kokybės santykį, todėl ne veltui tai – populiariausias audinys pasaulyje. Medvilnės įvairovę galite rasti čia: https://www.have.lt/medvilne.

4. Venkite didelių parduotuvių tinklų

Žinomų tinklų parduotuvės drabužius siuva Kinijoje, Indijoje, Bangladeše ar Vietname, kur naudojami nekokybiški audiniai ir dažai, galintys dirginti jūsų odą. Tokie prekių ženklai pirkėjus vilioja maža gaminių kaina, tačiau geriau sutaupyti ir išleisti daugiau drabužiams, kuriuose jausimės geriau ir kurie tarnaus ilgiau.

5. Kaip pigiau nusipirkti kokybiškus drabužius?

Puikiai žinome, kad už gerą kokybę reikia mokėti šiek tiek daugiau. Vien tik gamybos sąnaudos, naudojant aukštos kokybės žaliavas ir dažus, yra didesnės, todėl natūralu, kad ir galutinė prekės kaina yra aukštesnė nei lyginant su populiarių drabužių parduotuvių tinklais. Norėdami sutaupyti, tačiau įsigyti geros kokybės drabužius, planuokite tokius pirkinius, medžiokite juos per didžiuosius metų išpardavimus arba ieškokite iš antrų rankų. Net ir negalėdami išleisti daug pirkdami drabužius, jūs galite dėvėti kokybišką prekę.