3 birželio, 2023

Miško pirkimas yra vis dažnesnė investicija. Mat turėti mišką savo nuosavybėje yra finansiškai naudinga, pagrinde dėl galimo miško kirtimo ir gaunamos medienos realizavimo rinkoje ar kitais būdais. Tačiau miško įsigijimas nėra toks paprastas, jei norite ne tik turėti mišką, bet ir gauti gerą investicinę grąžą. Todėl miškų supirkėjai labai kruopščiai įvertina perkamus miškus. Šiame straipsnyje pateiksime išsamų miško pirkimo vadovą, įskaitant veiksnius, į kuriuos reikia atsižvelgti prieš perkant mišką ir miško pirkimo etapus.

Veiksniai, kuriuos reikia apsvarstyti prieš perkant mišką

Prieš nusprendžiant pirkti mišką, turite apsvarstyti keletą svarbių veiksnių. Šie veiksniai gali turėti įtakos nuosavybės kainai, galimam miško sklypo panaudojimui ir bendrai jūsų investicijos grąžai. Svarbu kruopščiai įvertinti ne tik mišką, bet ir savo galimybes prieš judant į priekį.

Miško dydis: miško nuosavybės, kurią norite įsigyti, dydis turės didelę reikšmę nustatant jos vertę. Kuo daugiau hektarų miško parduodama – tuo didesnė bus miško kaina, nes didesni parduodamo NT objekto plotai reiškia daugiau medienos, kurią galite išnaudoti.

Lokacija: miško lokacija gali turėti įtakos jos vertei ir galimam panaudojimui. Netoli miestų ar pagrindinių transporto mazgų esantys miškai bus vertingesni ir suteikti daugiau galimybių iškirtimui ir kitokiam miško išnaudojimui. Nes atminkite, kad kuo atokesnis miškas su sudėtingesnėmis privažiavimo galimybėmis, tuo daugiau jums kainuos traktorių ir kitų įrankių pristatymas bei medienos išsivežimas. Pirkdami mišką apskčiuokite kuro, įrankių nuomos ir kitas miško kirtimo išlaidas, kurias tiesiogiai įtakoja miško lokacija.

Medienos vertė: svarbus veiksnys, į kurį reikia atsižvelgti, ypač jei norite žemę naudoti medienos ruošai. Medienos kainos gali labai skirtis priklausomai nuo medžių rūšies ir medienos kokybės. Svarbu, kad profesionalus miškininkas įvertintų medienos vertę, nes ji priklauso ir nuo medžių senumo, dydžio. Taip pat svarbu įvertinti perkamo miško miškotvarkos projektus, leidimus kirsti mišką, kitus esamus ir galimus miško kirtimo ribojimus.

Miško pirkimo etapai

Apsvarstę pirmiau išvardytus veiksnius ir nusprendę pirkti mišką, turite pereiti per keletą pagrindinių pirkimo proceso etapų.

Išanalizuokite potencialias valdas: pirmasis miško pirkimo žingsnis – ištirti perkamo miško sklypą. Tam gali tekti bendradarbiauti su nekilnojamojo turto brokeriu, supirkėju ar eiguliu, kuris specializuojasi miško žemės pardavimo srityje, ieškoti pasiūlymų internete arba dalyvauti miškų aukcionuose. Bet pirmas žingsnis visada yra gauti parduodamo miško kadastrinį numerį ir juo pasinaudojant surinkti visą jums prieinamą informaciją apie mišką.

Apsilankykite miške: svarbu asmeniškai aplankyti kiekvieną įsigyti planuojamą mišką ir įvertinti realią jo būklę. Tai gali būti žygis pėsčiomis arba pasivaikščiojimas po sklypą, susitikimas ar pasikonsultavimas su profesionaliu miškininku arba aplinkosaugos konsultantu. Dėl profesionalios konsultacijos miško pirkimo ir pardavimo klausimais taip pat galite kreiptis į tokias įmones kaip MabaForest.

Atlikite deramą patikrinimą: prieš pateikiant pasiūlymą dėl miško įsigijimo, svarbu atlikti išsamų patikrinimą ir įsitikinti, kad nėra jokių paslėptų problemų, galinčių turėti įtakos turto vertei ar galimam jo panaudojimui. Tam tikslui galite paprašyti, kad miško savininkas atsiųsti miško pase randamą informaciją.

Derybos dėl pirkimo kainos: suradus jūsų poreikius ir biudžetą atitinkančius miškus (-ą), reikės derėtis su pardavėju dėl miško kainos. Gali tekti aptarti pardavimo kainą, mokėjimo sąlygas ir bet kokias nenumatytas sąlygas, kurias reikia įtraukti į pirkimo sutartį. Taip pat įvertinti pirmenybę miško įsigijimui turinčių asmenų ketinimus.

Dokumentų pasirašymas: kai bus susitarta dėl pardavimo sąlygų, turėsite užbaigti pirkimą pas notarą. Miško nuosavybės pokyčiai įgyvendinami tik tuomet, kai pasirašytus dokumentus patvirtina notaras.

Taigi, miško įsigijimas gali būti pelninga investicija, tačiau turite žinoti, ką darote. Tam reikia žinoti, kokius veiksnius būtina įvertinti, kaip surinkti viešai prieinamą inforamciją apie mišką, taip pat išmanyti miško rinką, jos tendencijas, miškų ir medienos kainas. Jei kažkurioj vietoje jums kyla klausimų, būtinai pasikonsultuokite su patyrusiais miškininkais ar kitais šios srities ekspertais.