7 vasario, 2023

Jei kada nors vaikštinėjote po sveiko maisto parduotuvę, galbūt pastebėjote keistai atrodančią geltonai oranžinę uogą, kuri yra vadinama šaltalankiu. Tačiau kas tai yra ir kokia jos galima nauda? Skaitykite toliau, kad sužinotumėte daugiau apie šį unikalų vaisių – nuo to, kaip jį vartoti, iki to, ar jis tinka vaikams. Tikimės, jog straipsnis bus naudingas.

Kas yra šaltalankiai?

Šaltalankis (Hippophae rhamnoides) yra vaiskrūmis, puikiai žinomas ir augantis Lietuvoje. Jis subrandina oranžines uogas, kurias galima valgyti žalias, virtas arba išspausti sultis. Tyrimai rodo, kad uogose yra daug antioksidantų, pavyzdžiui, vitamino C, beta karotino, flavonoidų ir riebalų rūgščių, pavyzdžiui, omega-3. Tai leidžia manyti, kad šaltalankių vartojimas gali sumažinti uždegimą ir kovoti su įvairiomis ligomis.

Kaip jie atrodo?

Šaltalankių uogos primena spanguoles, tik jos žinoma yra geltonos spalvos. Skonis rūgštus su saldumo užuomina – panašus į spanguolių, bet daug rūgštesnis. Gali prireikti šiek tiek laiko, kol jūsų skonio receptoriai prisitaikys prie stipraus skonio, jei niekada anksčiau jų neragavote.

Ar šaltalankiai tinka vaikams?

Paprastai šaltalankiai laikomi saugiais tiek suaugusiesiems, tiek vaikams, tačiau dėl stipraus rūgštingumo jų negalima dideliais kiekiais duoti mažiems vaikams (iki 6 metų). Be to, nėščiosios ir krūtimi maitinančios moterys taip pat turėtų pasitarti su gydytoju prieš reguliariai vartodamos šaltalankius, nes tyrimų apie šaltalankių saugumą nėštumo ir žindymo laikotarpiu yra nedaug.

Puiki alternatyva vaikams – šaltalankių sultys

Jos yra paprastai maišomos su priedais, pavyzdžiui obuolių ar kitų vaisių sultimis, kad skonis būtų saldesnis, todėl vaikams jis daug skanesnis. Šaltalankių sultyse gausu antioksidantų ir svarbiausių vitaminų, todėl jos yra puikus papildas bendrai sveikatai palaikyti. Jas taip pat galima vartoti kapsulių ar tablečių pavidalu, nors jos nebūtinai tinka mažiems vaikams dėl savo dydžio ir rūgštumo.

Paragaukite ir įsitikinkite patys

Šaltalankiai yra įdomi uogų rūšis, kuri dėl didelio antioksidantų kiekio gali būti naudinga. Nors jų skonis gana aitrus ir prie jo gali tekti priprasti, jas galima vartoti įvairiais būdais – nuo žalių uogų užkandžiavimo iki pridėjimo į receptus ar papildų, sulčių ir (arba) gėrimų vartojimo. Jei mažiems vaikams neduodate per daug iš karto dėl jų rūgštingumo, šaltalankiai paprastai yra saugūs ir suaugusiesiems, ir vaikams! Tad kodėl gi nepabandžius jų šiandien?!