1 gruodžio, 2023

Trimetis (ar panašaus amžiaus vaikas) namuose – rimtas iššūkis. Tačiau ateina metas, kuomet sunku jį atiduoti į kitas rankas. Taip, kalbame apie vaikų darželį. Kaip paruošti vaiką į darželį? Geriausias visų laikų patarimas – pradėk nuo savęs, mama!

Vaiko išleidimas į darželį yra didžiulis pokytis visos jūsų šeimos gyvenime. Bloga žinia yra ta, kad jūs negalite to padaryti neapvertę savo šeimos pasaulio aukštyn kojomis. Kuo greičiau tai suvoksite, tuo lengviau bus priprasti prie šios minties. Ir turėkite omenyje, kad tai itin teigiamas pokytis jūsų ir jūsų vaiko gyvenime, nepaisant gąsdinančios ir kartais tikrai sunkios pradžios.

Dalinamės trumpu, bet konkrečiu planu, kaip turėtų atrodyti šis reikalas.

  • Mamos (ir, žinoma, tėčio) psichologinis pasiruošimas paleisti savo vaiką. 
  • Darželio pasirinkimas. Šio punkto neturėtumėte uždelsti, turint omenyje, kaip sunku gauti vietą valstybiniame darželyje. Jei atsitiko taip, kad per vėlai pateikėte prašymus arba po priėmimo vietos negavote, visada yra galimybė užrašyti vaiką į privatų darželį, kuriame vaikas gaus tokį patį, o kai kuriais atvejais ir dar geresnį, ugdymą. Daugiau informacijos ieškokite čia: https://vaikystestakas.lt/
  • Vaiko nuteikimas darželio lankymo klausimais (savarankiškumo ir saugumo jausmo kūrimas, pasakos ir knygos apie darželį, prisiminimai apie tėvus ir senelius ir kt.).
  • Pripratimas prie bendraamžių.
  • Adaptacinis laikotarpis darželyje (neverta jų praleisti, nes tai labai padės įsilieti vaikui į naują aplinką be didesnio streso).

Pirmosios dienos darželyje – laikas tikrai adaptacijai. Ir šįkart jau be tėvelių.

Daugelis gali manyti, kad viskas šioje adaptacijoje sukasi tik apie vaiką, bet manome, kad mamos požiūris čia yra kertinis. Jei jūs galite ramia širdimi paleisti vaiką, tuomet ir jūsų vaikas taip pat sugebės tai padaryti.

Kaip reikėtų tam pasiruošti psichiškai ir emociškai?

Labai dažnai trejų metų vaikas yra visiškai pasiruošęs eiti į darželį. Bet daugelis mamų, turinčių galimybę likti namuose, dvejoja, ar jis pasiruošęs, ar jam ten bus viskas gerai? Nenumaldomai bėgant jo gyvenimo mėnesiams jūs tiesiog įpratote būti visada šalia jo ir tenkinti visus jo poreikius: miegoti, valgyti, laikytis higienos ir t. t.

Ar jam ten nebus nuobodu? Ar jis pakankamai valgys? Ar jo niekas neskriaudžia? Ar jis neverkia ieškodamas mamos arba tėčio? Ar užsitrauks kepurę ant ausų, jei apsirengs pats? Ar jis spės nubėgti į tualetą? Po tokių klausimų lavinos mama ima eiti iš proto ir tai tikrai nepadeda pasiruošimui leisti vaiką į darželį.

Norint bent kiek jaustis ramiau, reikia perprogramuoti savo mąstyseną. Trumpiau tariant, galvoti, kad jis darželyje bus laimingas. Be to, įsikvėpti sau daugiau pasitikėjimo savo vaiku, leisti jam būti savarankiškam, kad ateityje nekiltų panašių klausimų iš temos ,,Ar jis sugebės pats?”.

Taigi, vaiko adaptacija darželyje daugiausia priklauso nuo jūsų psichologinio pasiruošimo ir gebėjimo jį paleisti. Mamos, jūs nuostabios, tad šalin įvairias baimes!